Rozszerzanie partycji LVM w Linuxie

Jak rozszerzyć partycję LVM w systemie Linux bez restartu, dodając nowy dysk do maszyny i przypisując go do grupy woluminów logicznych LVM.

Ostatnio na mojej wirtualce z Kalim zaczęło brakować miejsca w katalogu głównym ( / ) więc zdecydowałem, że dorzucę trochę dysku na potrzeby instalacji kolejnych toolsów. Cały proces nie jest specjalnie trudny. Kiedy korzysta się z LVM’a, wystarczy dorzucić kolejny dysk do grupy wolumenów i rozszerzyć partycję. Tak czy inaczej, mam problem z zapamiętywaniem komend, więc cały proces opisałem w dalszej części artykułu.

1. Dodanie nowego dysku do maszyny

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było dodanie nowego dysku do wirtualki z moim Linuxem. Ta czynność jest mega prosta, więc pominąłem opis step-by-step (bez przesady, nie będę się skupiał na aż takich prostych rzeczach😏). Całość postanowiłem jednak zrobić bez restatru maszyny, dlatego aby dysk był widoczny w systemie, musiałem wymusić rescan urządzeń SCSI takim oto poleceniem:

Po przeskanowaniu dostępnych urządzeń SCSI, mój nowy dysk  został wykryty przez system jako /dev/sdb, co widać w wyniku zwracanym przez fdisk:

2. Tworzenie partycji na nowym dysku

Fajnie, nowo dodany dysk wygląda ok, jednak nie został on jeszcze spartycjonowany. Dlatego musiałem skorzystać z narzędza fdisk i stworzyć nową partycję na dysku.

Ta komenda uruchamia w konsoli interaktywny program, który pomaga stworzyć nową partycję przy pomocy prostego kreatora.

Okej, partycja stworzona. Powinienem zobaczyć ją w wyniku wyplutym przez komendę fdisk -l:

Wygląda na to, że wszystko jest, jak być powinno – nowa partycja widoczna jest w systemie jako /dev/sdb1. Można więc przejść do konfiguracji LVM’a.

3. Dodanie dysku do LVM

Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić przy konfiguracji nowego dysku LVM, jest zainicjowanie partycji pod obsługę LVM’a. Można to zrobić za pomocą następującej komendy:

Wszystko poszło dobrze. Teraz można dodać nowy dysk do grupy wolumenów. Żeby to zrobić, trzeba jednak znać nazwę grupy, do której dysk ma być dorzucony. Tą informację można wyciągnąć za pomocą komendy:

W moim przypadku, nazwa grupy wolumenów to pc54-vg. Przyda mi się ona przy kolejnej komendzie, która pozwoli dodać dysk do tej grupy:

Szczegóły grupy wolumenów można sprawdzić poleceniem:

Jak widać, grupa wolumenów składa się z dwóch dysków fizycznych o łącznej pojemności 30GB.

Czas przejść do kolejnych kroków i rozszerzyć wolumin logiczny. Całość wygląda podobnie jak w poprzednich krokach. Potrzebna będzie nazwa woluminu logicznego, którą można wyciągnąć przy pomocy komendy:

Rozszerzenie woluminu logicznego wymaga podania nazwy zarówno grupy wolumenów, jak i nazwy woluminu logicznego. W poleceniu podaje się też całkowity rozmiar woluminu logicznego, do jakiego ma on zostać rozszerzony.

4. Rozszerzanie rozmiaru systemu plików

Wolumin logiczny został rozszerzony. Jednak to nie wszystko. Teraz trzeba jeszcze powiększyć rozmiar systemu plików. Może to brzmieć nieco strasznie, ale tak na prawdę wystarczy podać jedną komendę:

To wszystko. Partycja została rozszerzona. Obecny stan wykorzystania miejsca na dysku można sprawdzić poleceniem: